Zasady podlewania ogrodu

automatyczne nawadnianie

Każdy ogrodnik marzy, aby zielona przestrzeń wokół jego domu zawsze prezentowała się pięknie i mieniła się intensywnymi oraz świeżymi barwami. Jednak osiągnięcie takiego efektu niekiedy może okazać się bardzo trudne. Szczególnie, jeśli termometry wskazują wysokie temperatury, promienie słoneczne są wyjątkowo silne, a opady deszczu zdarzają się niezwykle rzadko. Wtedy konieczne jest zadbanie o dodatkowe nawodnienie. Aby wykonać to poprawnie dobrze jest poznać podstawowe zasady podlewania ogrodu.

Kiedy należy podlewać ogród?

Jest wiele zasad, które wskazują w jaki sposób należy poprawnie pielęgnować ogród. Wiele z nich dotyczy właściwego nawadniania takiej zielonej przestrzeni. Ogromne znaczenie w tym zakresie ma chociażby moment dnia, w którym decydujemy się podlewać rośliny. Najlepszym wyjściem jest poranne lub wieczorne podlewanie warzywnika, kwiatowych rabat oraz trawnika. Pierwsze z zaprezentowanych rozwiązań jest opłacalne, ponieważ wczesnym rankiem nie jest jeszcze gorąco, a promienie wschodzącego słońca nie są aż tak silne. Nim rzeczywiście zrobi się upalne, rośliny zdążą wchłonąć całą wodę i obeschnąć. Za podlewaniem po zachodzie słońca przemawia fakt, że po gorącym dniu kwiaty, krzewy oraz trawnik są niezwykle spragnione wody. Zachodzące słońce nie przyczyni się ponadto do oparzeń oraz uszkodzeń roślin innego typu.

Jak często trzeba dostarczać roślinom dodatkową dawkę wody?

Najważniejsze jest, aby ilość dostarczanej roślinom wody dostosować do ich wymagań. Trzeba więc zapoznać się z potrzebami poszczególnych gatunków. Dla przykładu lawenda oraz szałwia preferują suchą nawierzchnię, natomiast wrzosom oraz magnoliom bardziej sprzyja wilgotna gleba. Dobrze jest więc posiąść wiedzę w zakresie wymagań typowych dla poszczególnych roślin. Ponadto konieczne jest ich dokładne obserwowanie. Jedną z oznak wskazujących, że potrzebna jest dawka dodatkowej wody może być chociażby wysuszenie się ziemi wokół konkretnego kwiatka, krzewu, czy drzewa. Tego typu symptomy to ostatni dzwonek na to, aby uratować je przed całkowitym zniszczeniem. Cały czas trzeba jednak kierować się zasadą, że roślinom bardziej zaszkodzi nadmierna ilość wody, niż chwilowe przesuszenie.

Skąd brać wodę do nawadniania ogrodu?

W zakresie nawadniania ogrodu bardzo często pojawia się również pytanie związane z tym skąd należy wziąć wodę? W tym celu najlepiej jest korzystać z ekonomicznych oraz ekologicznych rozwiązań. Jedno z nich to chociażby używanie deszczówki nagromadzonej podczas ostatniej ulewy. Taka woda zawiera w sobie wiele cennych składników, które potrzebne są wszystkim roślinom. Dzięki temu woda może zostać powtórnie wykorzystana, oszczędza się więc jej zasoby. Dodatkowo w naszej kieszeni zostaje pewna kwota, ponieważ deszczówka jest w pełni darmowa i nie trzeba za nią płacić. Wystarczy tylko przygotować pojemnik, do którego woda będzie mogła wpłynąć prosto z rynny. Inny sposób to wykorzystywanie wody ze studni, jednak wtedy warto sprawdzić czy jej temperatura nie jest zbyt niska. Konewkę można napełnić także wodą z kranu, trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby woda nie była za gorąca. Jeśli postawi się na nawadnianie w ten ostatni sposób trzeba jednak liczyć się z wysokimi rachunkami, jakie trzeba będzie zapłacić za wodę.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy podlewaniu?

Często podlewasz swój ogród? Myślisz, że wykonujesz to poprawnie? Uświadom sobie, że takie przekonanie może być mylne! Dlaczego? W tym przypadku górę biorą nasze przyzwyczajenia oraz utarte zachowania związane z pielęgnacją podwórka. Często działa się automatycznie, nie zdając sobie przy tym sprawy, że zamiast pomagać roślinom po prostu się im szkodzi. Dobrze jest więc poznać najczęstsze błędy związane z podlewaniem, przeanalizować je, zapamiętać oraz starać się już więcej ich nie popełniać. Oto najpowszechniejsze nieprawidłowości, których dopuszczamy się przy wykonywaniu prac ogrodowych:

  • dostarczanie roślinom za małej ilości wody
  • zbyt częste nawadnianie
  • kierowanie w stronę roślin za silnego strumienia wody
  • nadmierne moczenie części roślin znajdujących się nad ziemią, szczególnie liści
  • podlewanie roślin podczas upałów oraz w pełnym słońcu
  • nadmierne nawadnianie i dopuszczanie do tworzenia się kałuż
  • niedostosowywanie sposobu podlewania do rodzaju gleby
  • podlewanie ogrodu, gdy za oknem wieje silny wiatr
  • częste podlewanie jednak niewielką ilością wody
  • nierównomierne nawadnianie danej przestrzeni

Podsumowanie Widzisz więc, że podlewanie ogrodu wcale nie jest tak łatwe jak mogłoby się to wydawać. Problemy z prawidłową pielęgnacją otoczenia swojego domu mogą mieć nie tylko początkujący ogrodnicy, ale również osoby doświadczone, które po prostu działają machinalnie. Jeśli więc chce się mieć piękny ogród, nawet podczas suszy oraz upałów konieczne jest zapamiętanie dwóch kwestii. Po pierwsze warto uświadomić sobie, jakich błędów nie powinno się popełniać w zakresie nawadniania podwórka. Po drugie konieczne jest wdrożenie w życie wskazówek podpowiadających w jaki sposób robić to prawidłowo. Wtedy marzenie o ogrodzie jak z bajki będzie mogło stać się rzeczywistością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *