Wykrojniki – rodzaje, jak ich używać oraz koszta z nimi związane.

Wykrojnik jest jednym z podstawowych narzędzi używanych w scrapbookingu. Dzięki niemu przy pomocy specjalnej maszynki wytłaczająco-tnącej, jesteśmy w stanie wyciąć lub wytłoczyć rozmaite wzory w różnego rodzaju materiałach np. papierze, filcu, tekturze. Ten artykuł będzie swoistym przewodnikiem po świecie wykrojników. Dowiesz się z niego, jakie są rodzaje wykrojników, w jaki sposób je obsługiwać, przedstawimy koszty związane z ich użyciem oraz przyjrzymy się producentom.

Rodzaje wykrojników

Możemy dokonać podziału wykrojników, biorąc pod uwagę wiele jego cech. Podstawowym kryterium może być grubość wykrojnika. W ten sposób możemy je pogrupować na: – grube – poradzą sobie praktycznie z każdym materiałem. Cechuje je solidność oraz to, że są w stanie wyciąć więcej elementów za jednym razem. Niestety na tle pozostałych, ich dostępność jest bardzo mała. – średnie – występują w wielu wzorach i rozmiarach. Bez problemu radzą sobie z grubszymi materiałami. – cienkie – najpopularniejszy rodzaj. Producenci w chwili obecnej skupili się na produkcji właśnie tego rodzaju wykrojników. Przeznaczone głównie do wycinania w papierze, jednak poradzą sobie również z pianką czy filcem. Ze względu na wzór, możemy dokonać prostego podziału na wykrojniki: – brzegowe tzw. Bordery – najczęściej służą do ozdobienia brzegów naszego dzieła. – narożniki – mają na celu ozdobić rogi naszych prac – serwetki, ramki, ornamenty – uwielbiane, bogato zdobione rodzaje wykrojników. Charakteryzuje je wielość zdobień i duża szczegółowość, zazwyczaj nie są to proste wzory. – napisy, alfabety, cyfry, znaki interpunkcyjne – dzięki tego rodzaju wykrojnikom możemy stworzyć dowolne słowa, często są to również gotowe napisy np. „Wszystkiego najlepszego” – etykiety, tagi – pudełka – wykrajając poszczególne elementy, następnie możemy je złożyć i w ten sposób stworzyć np. pudełeczko na biżuterię. Producenci udostępniają do sprzedaży wykrojniki związane ze szczególnymi okazjami. W ten sposób możemy kupić produkty powiązane tematycznie na przykład z: Bożym Narodzeniem, Wielkanocą, ślubem, komunią, chrztem itp.

Jak używać wykrojników?

Proces wycinania polega na użyciu narzędzia lub maszyny do tworzenia wycinanek lub kształtów z papieru (lub innego materiału np. filc, tektura, pianka). Maszyny nie są absolutnie wymagane do cięcia kształtów dla twoich projektów. Możesz wykonywać te same zadania za pomocą szablonu i nożyczek lub ostrza. Jednak zdecydowanie szybciej i łatwiej będzie użyć dedykowanej do tego rodzaju prac maszynki wytłaczająco-tnącej. W przypadku najpopularniejszych modeli maszyn kawałek papieru umieszcza się na platformie. Następnie wykrojnik w kształcie, który chciałbyś uzyskać kładziemy na kawałku papieru. Kiedy wykrojnik jest umieszczony w miejscu, w którym chciałbyś wykonać; wycięcie, na wierzchu papieru kładzie się (zwykle przezroczystą) płytkę i wykrojnik. Gdy wszystko jest na miejscu, naciskamy ręką na dźwignię, która przesuwa platformę przez maszynę. Gdy platforma przechodzi przez maszynę, równomierne ciśnienie jest rozkładane na płytkę, dociskając metalową matrycę do papieru. Ostre krawędzie matrycy przecinają papier, tworząc pożądany kształt. Następnie platforma wychodzi z drugiej strony maszyny i można zdjąć górną, czystą podkładkę, aby uzyskać dostęp do matrycy, papieru i świeżo wyciętego kształtu.

Jakie są koszty?

Ceny wykrojników zaczynają się od około 10zł, przy najprostszych, mniejszych wzorach. Najdroższe złożone projekty lub zestawy potrafią kosztować nawet powyżej 100zł. Jednak z reguły musimy być przygotowani na wydatek rzędu 10-50zł. Wszystko zależy oczywiście od producenta, wzoru i liczbie sztuk w zestawie. Jeżeli chcemy dokonać zakupu specjalnej maszynki tnąco-wytłaczającej, musimy być przygotowani na większy wydatek. Najtańsze modele zaczynają się od około 350zł, najdroższe osiągają ceny nawet powyżej 1000zł. Warto zaznaczyć, że wykrojniki są wielokrotnego użytku. Po wykonaniu dzieła, gdy stwierdzimy, że więcej ich raczej nie użyjemy, zawsze możemy dokonać wymiany z innymi pasjonatami scrapbookingu.

Producenci wykrojników

W świecie wykrojników, trwa zażarta walka o klienta. Głównie są to producenci zagraniczni, jednak nie zapominają o szerokiej rzeszy fanów scrapbookingu w Polsce, tworząc również wzory z elementami języka polskiego. Do najpopularniejszych producentów, możemy zaliczyć: Joy!Crafts, Sizzix, Nellie’s Choice, Marianne Design, Memory Box, Craft Passion, CREAlies, Craft&You Design. Jedną z topowych firm jest Sizzix, której początki działalności są datowane na 1977 rok. Są oni twórcami pierwszej maszynki tnącej. W chwili obecnej to właśnie maszynka Sizzix Big Shot jest najchętniej kupowanym modelem. Wykrojniki sizzix, charakteryzują się wysoką jakości wykonania oraz długą żywotnością. Współpracują z kilkudziesięcioma projektantami, którzy projektują rozmaite, przepiękne wzory.

Podsumowanie

Wykrojniki, to praktycznie niezbędny element wyposażenia każdego skrapera. Wielu z nich nie wyobraża sobie swoich prac bez ich użycia. W sklepach z materiałami i akcesoriami do scrapbookingu, mamy naprawdę wielki wybór, możemy przeglądać kilkaset różnego rodzaju wzorów. Warto włączyć te narzędzia do swojego arsenału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *