Okulary UV

okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Wiele mówimy o ochronie skóry przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, ale niestety ciągle mamy mało informacji na temat ochrony oczu. Co prawda okulary przeciwsłoneczne są bardzo popularną ozdobą w okresie wakacyjnym, ale najczęściej nie spełniają swojej funkcji ochronnej, a jedynie stanowią modny gadżet ozdobny. Warto tutaj kłaść nacisk na rolę okularów w ochronie naszego wzroku. Oczy są niezmiernie delikatne i potrzebują równie skutecznej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jak nasza skóra.

Promienie UV- jaki ma wpływ na oczy?

To, że promieniowanie UV ma negatywny wpływ na naszą skórę i może powodować jej oparzenia, starzenie się skóry, a nawet nowotwory jest faktem powszechnie znanym. Dlatego nie trzeba nikomu przypominać o kremach z filtrem, czy odpowiednim ubiorze. Niestety zapominany jeszcze o ochronie oczu, które są bardzo delikatnym narządem i również wymagają ochrony przed szkodliwymi promieniami. Siatkówka oka posiada specjalne pigmenty, które absorbują światło, przez co są poważnie narażone na uszkodzenie wywołane promieniowaniem UV. Rogówka odpowiada za załamanie światła wchodzącego do oka. Szczególne zagrożenie dla niej sprawia promieniowanie UVA i UVB, które penetrują w głąb oka. Są one częściowo blokowane przez tęczówkę, a pozostałe przedostają się przez źrenicę do soczewki. Soczewka z wiekiem ulega żółknięciu, przez co zwiększa się pochłanianie promieni UV. Zarówno soczewka jak i rogówka to naturalne bariery, które mają chronić bardziej delikatne struktury oka, dlatego ekspozycja na szkodliwe promienie najczęściej właśnie te struktury uszkadza, ale jeśli one są uszkodzone, również siatkówka jest narażona na niebezpieczeństwo, a to już bezpośrednio zagraża widzeniu. Najczęstsze choroby oczu wywołane przez promieniowanie UV to: zapalenie spojówek i rogówki, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, tłuszczyk i skrzydlik (zwyrodnienia spojówek związane z długą ekspozycją na słońce)Większość tych schorzeń można leczyć jedynie operacyjnie, a część w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej następuje nieodwracalne pogorszenie wzroku bądź całkowita utrata. Nie można pominąć również faktu, że promieniowanie UV może doprowadzić do nowotworów oczu, które są trudne w leczeniu i okaleczające. Ważna jest więc ochrona oczu nie tylko na plaży, ale także wtedy, jeśli ekspozycja na słońce będzie długa albo intensywna.

Jakie okulary UV wybrać?

Nowy zakup okularów przeciwsłonecznych następuje zwykle wtedy, kiedy planujemy wakacyjne wyjazdy, albo przed rozpoczęciem sezonu letniego, kiedy ekspozycja na światło, jest bardziej intensywna i dłuższa. Żeby dobrze dobrać okulary do swoich potrzeb warto zadać sobie pytanie w jakim celu będziemy je wykorzystywać, czy będą to tylko podstawowe czynności jak spacer, zakupy, czy wylegiwanie się na plaży. Wtedy wystarczą okulary z filtrem UV 400. Jeżeli uprawiamy aktywności na powietrzu, gdzie promienie słoneczne dodatkowo odbijają się od powierzchni wymuszając mrużenie oczu i powodując jego zmęczenie, warto mieć okulary z filtrem polaryzującym, który wyostrza kontury i  redukuje refleksy słoneczne. Filtr polaryzujący jest również przydatny kierowcom, szczególne w słoneczne, bezchmurne dni, kiedy ryzyko oślepienia przez słońce jest bardzo duże. Kolejna opcja jaką możne wybrać to okulary z fotochromem, które można nosić przy wadzie wzroku i dopasują się do nasłonecznienia samodzielnie i w zależności od intensywności przyciemniają szkła lub rozjaśniają.

Podsumowanie

Posiadając podstawową wiedzę na temat szkodliwego wpływu promieni słonecznych na nasz wzrok na pewno świadomie będziemy wybierać okulary. Jest niezmiernie ważne, żeby właściwe chronić tak delikatny narząd, jakim są oczy. Całe szczęście salony optyczne proponują dużo rozwiązań, które można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *