Brak kategorii

Gdy doskwiera susza, zadbaj o dobre systemy nawadniania

W naszych warunkach klimatycznych nigdy nie wiadomo, czy w sezonie będzie mokro, czy będziemy mieć do czynienia z wieloma tygodniami bez ani kropli deszczu. O tym, że może to być poważny problem, doskonale wiedzą właściciele działek, ogrodów i sadów, a także plantatorzy uprawiający rośliny na duża skalę. Aby uniezależnić się od warunków pogodowych, warto inwestować w systemy nawadniania dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Bez względu na to, czy mamy w ogrodzie trawnik, kwiaty ozdobne czy rośliny uprawne, każda roślinność potrzebuje wody do właściwego rozwoju i niczym niezakłóconego wzrostu. Gdy susza się przedłuża, trawnik wysycha i żółknie, efektowne kwiaty więdną, a warzywa i owoce nie mają możliwości rozwijać się tak, jak powinny. W efekcie, susza powoduje spore straty w uprawach, co jest wyjątkowo negatywnym zjawiskiem w przypadku plantatorów i właścicieli gospodarstw warzywnych. Na pogodę nie mamy, co prawda, absolutnie żadnego wpływu, możemy jednak zadbać, aby w naszym ogrodzie czy na działce wody było pod dostatkiem. Jak wybrać systemy nawadniania, aby odpowiadały potrzebom naszych roślin?

Wąż ogrodowy? Zaopatrz go w zraszacze

Wielu właścicieli działek i ogrodów decyduje się na podlewanie swojej roślinności prosto z węża ogrodowego. W ten sposób dostarczamy roślinom wody, ale w sposób nierównomierny. W jednych miejscach będzie jej więcej, a w innych niedostatecznie dużo. Warto również mieć świadomość, że takie podlewanie jest nie tylko nieefektywne, ale również wyjątkowo nieekonomiczne. W czasie dużej suszy, gdy wody na trawnik czy rabaty kwiatowe wylewamy całkiem sporo, na pewno odbije się to na rachunkach. Prostym i skutecznym rozwiązaniem może być w tej sytuacji zakup zraszaczy ogrodowych przeznaczonych do montażu na wężach ogrodowych. Są to specjalne końcówki, wykonane z metalu lub plastiku, które nakłada się na koniec węża ogrodowego. Zapewniają one odpowiednie rozproszenie strumienia wody, dzięki czemu rośliny podlewamy bardziej równomiernie, a jednocześnie zużywamy wody dużo mniej. Wybór zraszaczy na rynku jest naprawdę spory, co sprawia, że każdy bez problemu znajdzie coś dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Wybierając konkretny produkt, stawiajmy przede wszystkim na jakość i solidne wykonanie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zraszacze będą nam służyły dłużej niż tylko przez jeden sezon.

Systemy do podlewania trawników i nie tylko

Poza prostymi końcówkami do wężów ogrodowych, możemy również zainwestować w zraszacze montowane w ziemi. Do wyboru mamy zraszacze statyczne i obrotowe, rotacyjne, a także wynurzalne. Wybór zależy od tego, jakie mamy potrzeby, jak duży jest teren, który chcemy podlać, a także jakie mamy możliwości finansowe. Zraszacze działają w sposób automatyczny, można je podłączyć do zegara czy systemu elektronicznego. Będą się same włączały o konkretnej porze i pracowały dokładnie tyle, ile trzeba. Takie podlewanie jest niezwykle skuteczne, rośliny mają zapewniony optymalny dopływ wody, a co za tym idzie – doskonale rozwijają się bez względu na warunki pogodowe. Pamiętajmy jednak, że najlepiej jest podlewać rośliny wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Podlewanie w palącym słońcu może spowodować poparzenie naziemnych części roślin – osiadające na liściach krople wody będą bowiem działały jak soczewki i kumulowały promienie słoneczne.

Nowoczesne nawadnianie kropelkowe

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się systemy nawadniania kropelkowego. To rozwiązanie, które równie dobrze sprawdzi się w niewielkim ogrodzie, jak i na dużej plantacji. Nawadnianie kropelkowe to system złożony z długich przewodów lub taśm, we wnętrzu których płynie woda. Przewody są wyposażone w otworki, które umiejscawia się w pobliżu poszczególnych roślin. A to oznacza, że system wykonuje się na indywidualne zamówienie i dopasowuje do warunków, jakie mamy na konkretnym terenie. Nawadnianie kropelkowe dostarcza roślinom tyle wody, ile potrzebują. Najczęściej bezpośrednio do systemu korzeniowego – rośliny wykorzystają wodę zanim spłynie ona do głębszej warstwy gruntu. Linie kroplujące sprawdzają się zarówno na płaskim terenie, jak i na pagórkach czy na stokach. Dzięki nim woda dostarczana jest do roślin równomiernie.

Korzystanie z nawadniania kropelkowego pozwala na ograniczenie zużycia wody, dostarczenie roślinom optymalnej ilości wody, a także na sporą oszczędność czasu. Taki system działa bowiem automatycznie, można go zaprogramować dowolnie w zależności od tego, co mamy do podlania. Nawadnianie kropelkowe pozwala na uzyskanie świetnych plonów, zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Sprawdza się nie tylko w ogrodach, działkach czy na plantacjach, ale również w przypadku upraw znajdujących się pod osłonami, a nawet na balkonie czy na tarasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *